Okudum #24 Uyumsuz

31 Aralık 2013 Salı

| | |


     Uyumsuz'u aslında bitireli çok oldu ama yorumunu yeni yazabiliyorum. Benim için heyecanın dorukta olduğu, akıcı ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Bildiğiniz gibi Soğuk Kahve ile aynı anda okudum ve bu konuda başarılı olduğumu düşünüyorum. Uyumsuz'un fragmanını 10-15 defa izledim sanırım. Bu arada neden konudan konuya atladığımı bilmiyorum.

      Baş karakterimiz Beatrice Prior'ın yaşadığı yer 5 topluluğa ayrılmış. Fedakarlık, Bilgelik, Cesurluk, Dostluk ve Dürüstlük. Beatrice Fedakarlık'ta yaşıyor fakat 16 yaşına gelen herkesin seçim hakkı oluyor ve istediği topluluğa gidebiliyor. Tabii ki adaylık sürecini geçmek şartıyla. Geçemeyenler topluluksuz olarak yaşamlarına devam ediyor.

      Beatrice ailesinden ayrı kalmak istemiyor fakat bir yandan da Fedakarlık'a uygun olmadığını düşünüyor. Birde ortaya karışık durumlar girince olay içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Tabii birde Dört var. Kim olduğunu söylersem spoiler vermiş olacağım o yüzden söylemiyorum. Ama kendisine BAYILIYORUM. Gerçi acaba ismi Türkçe'ye çevrilmeden kalsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Net bir karar veremedim ama umarım filmde yadırgamam.

      Distopya'ya olan özlemimi giderdim ve bütün ama bütün beklentilerimi karşıladı. Beatrice ve annesini çok sevdim ayrıca ikisinin de çok güçlü karakterler olduğunu düşünüyorum. İkinci kitabı elimde var ama okumayı beklemeyi düşünüyorum çünkü şuan sınavlar, ödevler derken tadını çıkaramayacağım.

      Okumayı düşünenlere gözüm kapalı öneriyorum. Kesinlikle gidin, alın, okuyun. Pişman olmazsınız. Ayrıca yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, huzur, bol kazanç getirmesini diliyorum, mutlu yıllar!

0 yorum:

Yorum Gönder